Hindistan’da sıcak hava dalgası: ‘Rekor’ sıcaklık yanlış ölçülmüş

Hindistan, haftalardır etkisini sürdüren sıcak hava dalgası ile mücadele ederken, bu hafta başkent Yeni Delhi’de ölçülen ‘rekor’ hava sıcaklığının yanlış ölçüldüğü açıklandı. Hindistan hükümeti, 52,9 derece olarak ölçülen sıcaklığın 3 derece fazla olduğunu bildirdi. Hükümet, bu durumdan hava sensöründeki bir hatayı sorumlu tuttu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Hindistan Meteoroloji Müdürlüğü (IMD) çarşamba günü Delhi’nin kalabalık bölgelerinden Mungeshpur’daki hava durumu istasyonunun kaydettiği hava sıcaklığını inceledi. Hindistan Dünya Bilimleri Bakanı Kiren Rijiju, kurumun 3 derecelik bir sensör hatası tespit ettiğini açıkladı. Bakan, X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda, “Düzeltici önlemler uygulamaya alındı” dedi.

REKOR YİNE DE KIRILDI: İKİ DİĞER İSTASYON SICAKLIĞI 49 DERECE ÖLÇTÜ

Bakan Rijiju, şimdiye kadar en yüksek olduğu söylenen hava sıcaklığıyla ilgili taslak raporun sonuç bölümünü paylaştığı mesajında, çarşamba günü ölçülmüş olması gereken doğru sıcaklığın kaç derece olduğunu ise söylemedi. IMD de yaptığı açıklamada, Mungeshpur hava durumu istasyonunun rapor ettiği maksimum sıcaklığın, sensörün çalışmasındaki bir bozukluk sebebiyle doğru olmadığı bilgisini verdi.

Öte yandan, bu düzeltmeye rağmen, başkent Yeni Delhi’deki sıcaklık rekoru yine de kırılmış görünüyor. Başkentteki iki hava durumu istasyonu, 29 Mayıs Çarşamba günü kentteki sıcaklığı 49 ve 49,1 derece olarak ölçmüştü. IMD, bu iki istasyonun kontrol edildiğini, buralarda herhangi bir sensör hatasına rastlanmadığını ifade etti. IMD’nin taslak raporuna göre, bundan önce Yeni Delhi’de ölçülen en yüksek hava sıcaklığı, Mayıs 1988’de kayıtlara geçmişti. O dönemde ölçülen rekor sıcaklık, 48,4 dereceydi.

SEÇİM GÖREVLİLERİ DE DAHİL EN AZ 33 KİŞİ ÖLDÜ

Sıcak hava dalgasının etkisini sürdürdüğü, altı haftalık seçim sürecinin ise sonuna gelindiği ülkede, aralarında görev başındaki seçim görevlilerinin de olduğu en az 33 kişi hayatını kaybetti. Utar Pradeş, Bihar ve Odişa eyaletlerinde ölen bu kişilerin, aşırı sıcakların etkisiyle sıcak çarpması sebebiyle yaşamını yitirdiği değerlendiriliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x