El Hol kampından IŞİD bağlantılı 22 yabancı ülke vatadandaşı çıkarıldı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, büyük çoğunluğu IŞİD üyelerinin ailelerinden oluşan yaklaşık 50 bin kişinin kaldığı Haseke’deki El Hol kampından 22 yabancı ülke vatandaşının ülkelerine gönderildiğini duyurdu. 11 kişinin ABD vatandaşı olduğunu bildiren Miller, 6 Kanada, 4 Hollanda ve bir Finlandiya vatandaşının da geri alındığını bildirdi.

Ülkelerin, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki kamptan geri aldığı vatandaşlarının çoğunun çocuk olduğu belirtildi. Miller ayrıca Amerikalı çocuklardan birinin kardeşi olan ama ABD vatandaşı olmayan dokuz yaşındaki bir çocuğun da ABD’ye yerleştirildiğini dile getirdi.

‘TEK KALICI ÇÖZÜM VATANDAŞLARIN GERİ ALINMASI’

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, “Kuzeydoğu Suriye’deki kamp ve gözaltı tesislerinde yaşanan insani ve güvenlik krizine tek kalıcı çözüm, yabancı ülke vatandaşlarının ülkelerine geri gönderilmesi, rehabilite edilmesi, yeniden entegre edilmesidir” dedi. Miller, operasyonun ardından Suriye’deki kamplarda 25 civarında ABD’linin kaldığını aktardı.

Kanada Dışişleri Bakanlığı ise, 6 vatandaşın ‘Kanada’da yeni bir hayata başlamak için gereken destek ve bakımı alacak’ çocuklar olduğunu duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, son operasyon ile beraber 2016 yılından bu yana Suriye’den 30’u çocuk 51 ABD vatandaşı ülkeye alındı.

60’TAN FAZLA ÜLKEDEN 9 BİN KİŞİ KALIYOR

Rojava’nın Haseke kentinde yer alan El Kol kampında, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere yaklaşık 50 bin kişi kalıyor. SDG’nin kontrolündeki kampta, 17 bin Suriyeli, yaklaşık 18 bin 750 Iraklı ve 60’tan fazla ülkeden yaklaşık 9 bin vatandaşın bulunduğu tahmin ediliyor. Kampta ayrıca, 8 bin erkek de gözaltına tutuluyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x